Čl. 1 Název, forma a sídlo
Název spolku: MROŠ, z.s. (dále jen „spolek“) je veřejně prospěšným spolkem ve smyslu zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů.
Spolek má sídlo na adrese: Na Slunci 584, 250 64 Hovorčovice
Identifikační číslo: 270 31 551
Internetová adresa: www.mros.cz
Čl. 2 Charakter spolku
Spolek je dobrovolným, nevládním, neziskovým svazkem občanů, v němž se spolčili zastánci spolupráce rodičů, pedagogů a přátel Základní školy a mateřské škola Hovorčovice, na uskutečňování její vize, a dále zastánci podpory komunitního vzdělávání, což je proces, který zapojuje lidi bez rozdílu věku do života komunity tak, že uspokojuje jejich vzdělávací, sociální, kulturní nebo rekreační potřeby.
Čl. 3 Základní účely spolku a činnost
Základními účely a hlavní činnosti spolku jsou:
- podpora a spolupráce se Základní školou a mateřskou školou Hovorčovice a dalšími organizacemi či osobnostmi, které s ní spolupracují,
- podpora a organizování volnočasových aktivit, kulturních a sportovních akcí, komunitních a vzdělávacích programů,
- ochrana životního prostředí a krajiny, kultivace prostředí v obci a jejím okolí, podpora a spoluúčast na rozšiřování míst a možností volnočasového a spolkového vyžití v obci,
- poskytování obecně prospěšných služeb v oblasti školství, výchovy a ochrany dětí a mládeže, vzdělávání, kultury, sociální péče, ekologie, tělovýchovy a sportu,
- spolupráce a součinnost při společných obecně prospěšných projektech s ostatními spolky, akčními skupinami, dalšími neziskovými organizacemi a s Obcí Hovorčovice.
Jelikož je provozování hlavní činnosti spolku spojeno s náklady, může Spolek vykonávat i hospodářské, či jiné výdělečné činnosti vedlejší, a to jak pro podporu hlavní činnosti, tak i za účelem hospodárného využití majetku spolku. Zisk z těchto činností Spolek používá především k podpoře hlavních činností dle těchto stanov, dalších spolkových činností a k úhradě nákladů na vlastní správu.
Čl. 4 Členství ve spolku
Členem spolku se může stát fyzická osoba starší 18 let s trvalým bydlištěm na území ČR.
Členství vzniká dnem, kdy Rada spolku rozhodne o přijetí žadatele na základě uhrazení členského příspěvku za daný kalendářní rok a podané přihlášky, která musí obsahovat: jméno a příjmení žadatele o členství, adresu trvalého bydliště, datum narození, telefonické spojení nebo e-mailovou adresu, datum podání přihlášky a vlastnoruční podpis žadatele o členství.
Rada spolku o přijetí rozhoduje na svém nejbližším jednání po dni podání přihlášky.
Člen spolku má právo zejména:
- účastnit se veškeré činnosti spolku, volit Radu spolku a další orgány spolku a být volen do těchto orgánů,
- posuzovat a schvalovat zprávy o činnosti spolku,
- předkládat návrhy, připomínky a náměty k činnosti spolku.
Člen spolku je povinen zejména:
- dodržovat stanovy spolku,
- řádně a včas hradit členské příspěvky, poprvé společně s podáním přihlášky do spolku a v příštích letech vždy do 30. září aktuálního kalendářního roku,
- dle svých možností napomáhat činnosti spolku a hájit zájmy spolku uvedené v článku 2 stanov spolku,
- sdělovat radě spolku změny údajů uvedených v jeho přihlášce.
Čl. 5 Zánik členství
Členství zaniká na základě oznámení člena spolku o ukončení členství ve spolku, dále úmrtím, vyloučením člena pro porušování stanov a dále pokud se člen bez uvedení důvodů nezúčastní třech po sobě jdoucích členských schůzí nebo nezaplatí členský příspěvek do lhůty 6 měsíců po datu jeho splatnosti.
Čl. 6 Orgány spolku
Členská schůze (dále ČS)
- Nejvyšším orgánem spolku je ČS, která se skládá ze všech členů spolku a schází se nejméně jednou ročně, aby
- schválila zprávu o činnosti spolku a zprávu o hospodaření za předcházející období,
- určila koncepci činnosti spolku, schválila rozpočet spolku na příští období,
- schválila případné změny stanov,
- zvolila na tříleté funkční období nejméně tříčlennou radu spolku, případně tuto radu spolku nebo její členy odvolala,
- zvolila na tříleté funkční období revizora spolku, případně jej odvolala,
- rozhodla o zrušení spolku s likvidací nebo o jeho přeměně,
- zvolila čestné členy spolku.
- Zasedání ČS svolává Rada spolku. ČS bude svolána do 30 dnů i v případě, že Revizor spolku nebo třetina členů spolku podá ke svolání podnět Radě spolku. ČS je usnášeníschopná, pokud se jí zúčastní nadpoloviční většina členů. Není-li ČS usnášeníschopná, je po uplynutí jedné hodiny po řádném termínu zahájena náhradní ČS, kde již neplatí podmínka nadpoloviční účasti pro dosažení usnášeníschopnosti, kde je však možno hlasovat pouze o otázkách, které byly na programu původně plánované řádné ČS.
- Pozvánka na ČS musí být společně s programem zveřejněna nejméně 15 dní před konáním ČS, a to zasláním na e-mailové adresy členů nebo zveřejněním na webových stránkách spolku. Ze zasedání ČS pořizuje pověřený člen spolku zápis, který ověřují další dva členové přítomní zasedání ČS a který je do 30 dnů k dispozici všem členům spolku minimálně v elektronické podobě.
- Členská schůze přijímá rozhodnutí nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů. O zrušení spolku s likvidací nebo jeho přeměně rozhoduje dvoutřetinovou většinou všech členů spolku.
Rada spolku
- Činnost spolku mezi členskými schůzemi řídí Rada spolku, která si volí ze svého středu předsedu, místopředsedu. V kompetenci rady spolku je také předsedu, místopředsedu odvolat.
- Rada spolku je nejméně tříčlenná. Její funkční období je tříleté. Rada spolku se schází dle potřeby. Rada spolku může přijímat rozhodnutí, pokud je přítomno více než 50 % jejích členů a zároveň je přítomen předseda. Rozhodnutí je schváleno, jestliže pro něj hlasovala nadpoloviční většina přítomných členů Rady. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.
- Rada spolku řídí jeho činnost a rozhoduje ve věcech, které nejsou stanovami výslovně vyhrazeny jinému orgánu spolku. Zejména:
- svolává ČS a připravuje program jednání ČS,
- přijímá nové členy spolku a rozhoduje o vyloučení členů spolku,
- schvaluje interní předpisy a směrnice spolku, kromě stanov spolku,
- spolupracuje s revizorem spolku,
- předkládá ČS ke schválení výroční zprávu o činnosti a hospodaření spolku,
- V případě odstoupení nebo úmrtí člena Rady spolku nebo revizora spolku je Rada povinna do 60 dnů svolat členskou schůzi, která zajistí doplnění Rady nebo volbu revizora.
Předseda spolku
- Předseda spolku je statutárním orgánem a zástupcem. Předseda zastupuje spolek ve všech záležitostech a právních úkonech. Jeho funkční období je totožné se zvolenou Radou. Předseda je volený Radou spolku.
- V případě odstoupení nebo úmrtí předsedy, přechází pravomoc a odpovědnost statutárního orgánu na místopředsedu.
- Předseda může pro konkrétní jednání nebo činnosti jménem spolku písemně zplnomocnit jinou osobu.
Revizor
- Revizor spolku je kontrolním orgánem spolku. Revizorem může být kterýkoliv člen spolku, s výjimkou členů Rady spolku, zvolený členskou schůzí. Jeho funkční období je totožné s funkčním obdobím Rady.
- Revizor spolku zejména:
- dohlíží, jsou-li záležitosti spolku řádně vedeny a vykonává-li spolek činnost v souladu s těmito stanovami a platnými právními předpisy. Zjistí-li revizor nedostatky, upozorní na ně Radu a ČS,
- v rozsahu své působnosti může nahlížet do dokumentů a dokladů spolku a požadovat od členů nebo dalších orgánů spolku nebo od jeho zaměstnanců vysvětlení k jednotlivým záležitostem,
- je oprávněn svolat v naléhavém případě členskou schůzi spolku,
- nejméně jednou ročně podává členské schůzi zprávu o své kontrolní činnosti.
Čl. 7 Hospodaření spolku
- Spolek hospodaří s finančními prostředky, movitým a nemovitým majetkem v souladu s obecně závaznými právními předpisy, stanovami a vnitřními předpisy.
- Prostředky na svou činnost získává spolek zejména, nikoliv však pouze, z členských příspěvků, z dědictví a odkazů, z darů, nebo nadačních příspěvků, grantů, dotací, z příjmů ze svých činností a z výnosu svého majetku. Spolek může dále v rozsahu těchto stanov získávat prostředky na svou činnost podnikáním a vedlejší výdělečnou činností dle čl. 3 těchto stanov.
- Veškeré získané prostředky musí být využívány ve smyslu těchto Stanov. Prostředky musí být především použity k financování hlavních činností Spolku naplňujících poslání a cíle Spolku a řádně podložené účetními doklady. Prostředky dále možno použít úhradě nákladů na vlastní správu a rozvoj vedlejší činnosti Spolku.
- Prostředky Spolku nesmí být používány k obohacování fyzických ani právnických osob. Platí to v plné míře i pro členy a zaměstnance Spolku. To nevylučuje použití prostředků k sociálním nebo charitativním účelům. Výjimku z tohoto ustanovení tvoří řádná mzda či odměna za výkon funkce sjednaná na základě platných smluv.
- S výsledky hospodaření seznamuje Rada spolku členy spolku na každé ČS.
- V případě zániku spolku je jeho majetek po provedené likvidaci předán jiné právnické osobě s příbuzným předmětem činnosti.
Čl. 8 Závěrečná ustanovení
- Při likvidaci spolku postupuje likvidátor přiměřeně dle ustanovení zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů o likvidaci spolku.
- Likvidační zůstatek při likvidaci hlavního spolku vypořádá likvidátor v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů. Vypořádání likvidačního zůstatku převedením na Základní a mateřskou školu Hovorčovice nebo Obec Hovorčovice podléhá předchozímu schválení ČS. Bez schválení převodu ČS je převod likvidačního zůstatku neplatný.
Čl. 9 Závěrečná ustanovení
- Záležitosti neupravené těmito stanovami se řídí obecně platnými právními předpisy.
- Stanovy byly schváleny na schůzi členů dne 26. 7. 2015. Účinnosti nabývají dnem zápisu do spolkového rejstříku vedeného u Krajského soudu.